Istnieje wiele powodów, dla których można wynająć autokar. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku wycieczki, pielgrzymki lub jednorazowej potrzeby zorganizowania transportu dla większej liczby osób. Zdarza się jednak i tak, że autokar potrzebny jest w sposób cykliczny – tak właśnie działają autokarowe przewozy pracownicze. Zobaczmy, co warto wiedzieć na ich temat.
Kiedy potrzebny jest stały transport autokarowy dla pracowników?
Z tego typu usług zazwyczaj korzystają ci przedsiębiorcy, których zakład pracy zlokalizowany jest w miejscu mało uczęszczanym, czy też trudno dostępnym za pośrednictwem komunikacji zbiorowej. Wychodząc naprzeciw swoim pracownikom, dojeżdżającym nierzadko kilkadziesiąt kilometrów od miasta wojewódzkiego lub innego ośrodka miejskiego, pracodawca decyduje się na zorganizowanie przewozów pracowniczych. Bardzo często sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy zakład pracy funkcjonuje w trybie zmianowym, a nowa załoga musi o określonej godzinie rozpocząć swoją pracę. Wówczas autokarowe przewozy pracownicze stanowią dla pracodawcy swoisty gwarant tego, że pracownicy zdążą do zakładu pracy na czas.
Czym są przewozy pracownicze?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewozy pracownicze to rodzaj przewozów regularnych specjalnych. Oznacza to, że cechują się regularnością wykonywania na konkretnej trasie, a także w określonym czasie, jednak nie mają charakteru publicznego, a co za tym idzie – przeznaczone są dla ściśle określonej grupy pasażerów. Aby możliwe było zorganizowanie i zrealizowanie takiej formy transportu, konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia, wydawanego przez wójta lub burmistrza, właściwego dla obszaru, na którym przewóz ma być realizowany. Co ważne – każda trasa przewozu wymaga osobnego zezwolenia.
Jak zorganizować przewozy pracownicze?
Aby zorganizować przewozy pracownicze dla osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie, należy skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w wynajmie autokarów – taką, jak EMKA TRANS. Takie przedsiębiorstwo musi posiadać zezwolenie na przewóz osób, ponadto należy uzyskać wspomniane wyżej zezwolenie na przewozy pracowników na danej trasie, na której jest wykonywany przejazd z pracownikami konkretnej firmy. Co więcej – przed rozpoczęciem świadczenia usług transportowych konieczne jest określenie maksymalnej liczby pasażerów. Jest to bardzo istotne, ponieważ o ile nic nie stoi na przeszkodzie, by przewieźć mniejszą liczbę pasażerów, niż została zadeklarowana, o tyle w przypadku większej od deklarowanej liczby pasażerów przewóz nie będzie mógł zostać zrealizowany.
Okolicznościowe przewozy pracownicze – jak to działa?
W przypadku okolicznościowych przewozów pracowniczych mamy do czynienia z sytuacją, gdy duża liczba pracowników wyrusza w delegację lub na kilkudniowe szkolenie. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy pracownicy zatrudnieni w jednym, konkretnym przedsiębiorstwie mają organizowany transport na firmowy event lub imprezę integracyjną. W przypadku organizacji wyjazdów na eventy logistyka zawsze jest po naszej stronie – tak, aby firma zamawiająca nasze usługi czuła się obsłużona profesjonalnie w 100%. Możliwe jest także organizowanie przewozu pracowniczego na okres krótszy niż cały rok – ma to znaczenie np. w przypadku przedsiębiorców, prowadzących biznesy sezonowe.