Decydując się na podróż autokarem nie tylko zależy nam na dotarciu z punktu A do punktu B, ale także na tym, by podróż ta przebiegła w sposób bezpieczny. Co to jednak oznacza? W jaki sposób należy rozumieć bezpieczeństwo podczas jazdy autokarem? Wbrew pozorom – zależne jest ono nie tylko od kierowcy oraz pojazdu, ale także od pasażerów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Istotna rola kierowcy
Bez wątpienia jednym z pierwszych czynników, jakie przychodzą nam do głowy w kontekście bezpiecznej podróży, jest odpowiedni kierowca. Mamy w tym przypadku na myśli nie tylko tak oczywiste aspekty, jak kierowanie w stanie trzeźwości i dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze, czy też respektowanie zasad ruchu drogowego. W przypadku podróży autokarem istotny jest także maksymalny czas jazdy dziennej kierowcy autokaru, który wynosi 9 godzin na dobę (a dwa razy w tygodniu może wynosić 10 godzin), przy czym maksymalny czas jazdy bez przerwy to 4,5 godziny – po tym czasie powinien nastąpić 45-minutowy okres przerwy. Tym samym, jeśli docelowe miejsce podróży znajduje się dalej niż 10 godzin jazdy od miejsca początkowego, konieczne jest podróżowanie autokarem aż 2 kierowców, którzy będą mogli się zmienić podczas pokonywanej, zaplanowanej przez nas trasy.
Stan techniczny pojazdu
Kolejnym czynnikiem, jaki zazwyczaj bierzemy pod uwagę, jest stan techniczny wynajmowanego autokaru. Pojazd powinien przechodzić obowiązkowe badania techniczne (przed upływem roku od pierwszej rejestracji, następnie co pół roku). Istotna dla bezpieczeństwa jest również apteczka doraźnej pomocy, łatwa dostępność gaśnic, czy też wyjście awaryjne, do którego dostęp nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Co ważne, jeśli autokar przewozi dzieci lub młodzież do 18 roku życia, należy go wyposażyć w oświetlone – lub wykonane z materiału odblaskowego – kwadratowe, żółte tablice z czarnym piktogramem przedstawiającym dzieci. W kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pomocny jest również system nagłośnienia z mikrofonem – to za jego pomocą możliwe jest poinformowanie pasażerów o potencjalnym niebezpieczeństwie oraz wydawanie im komunikatów w sytuacji kryzysowej. Ważne są również pasy bezpieczeństwa, znajdujące na każdym fotelu pasażera oraz czujki, które poprzez stosowny komunikat i sygnał dźwiękowy poinformują kierowcę, że podróżni nie zapięli pasów.
Uwzględniając aktualną sytuację, związaną z pandemią koronawirusa COVID-19, w EMKA TRANS realizujemy przewozy wyłącznie autokarami marki MERCEDES i SETRA, które są wyposażone w nowoczesne i szybkie systemy klimatyzacji i wentylacji. Dzięki temu możliwa jest wymiana powietrza wewnątrz pojazdu średnio co dwie minuty, a dodatkowo zimą zapewniamy funkcję grzania, a latem – chłodzenia.
O tym zapominamy – czyli rola pasażerów
Bardzo rzadko pamiętamy o tym, że na bezpieczeństwo podróży bardzo duży wpływ mają pasażerowie. Nierzadko zdarza się, że bagaże – zamiast trafiać do luku bagażowego pod kabiną, którego przeznaczeniem jest transport walizek, toreb podróżnych i innego bagażu – zabierane są przez pasażerów do środka autokaru. Trafiają na kolana, na siedzenia, zdarza się także, że zastawiane jest nimi przejście. Każde z tych działań może utrudnić działanie w chwili wypadku czy też pilnej potrzeby skorzystania z wyjścia ewakuacyjnego. Co więcej – istotne jest, by pasażerowie, tak samo jak kierowca, korzystali z zamocowanych w autokarze pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu awaryjne hamowanie lub nagły manewr pozwolą im utrzymać się w miejscu, bez obaw o uszkodzenie ciała.
I po czwarte – droga
Czynnikiem, na który mamy zdecydowanie najmniejszy wpływ, jest droga – a ściślej mówiąc: jej stan techniczny. Wprawdzie z roku na rok z jakością dróg jest coraz lepiej, jednak nadal zdarzają się odcinki tras, na których jazda autokarem wymaga od kierowcy nie lada ostrożności. Bywa i tak, że droga nie jest w ogóle oświetlona, a przebiega np. przez las, co może spowodować wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, a co za tym idzie – nagłe hamowanie. Z tego powodu istotne jest z perspektywy kierowcy zadbanie o dopasowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz jej stanu technicznego, a z perspektywy pasażera – dołożenie wszelkich starań, by w przypadku takiej sytuacji nie narazić ani zdrowia własnego, ani współpasażerów.
Jeśli tylko wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo w każdej z tych czterech płaszczyzn, podróże z EMKA TRANS z pewnością będą czystą przyjemnością dla każdego ich uczestnika 🙂